Profesjonalny Coaching Zdrowia” to unikalny kierunek studiów podyplomowych, który wspiera szeroko rozumiany rozwój osobisty oraz doskonalenie umiejętności dbania o dobrostan psychiczny i fizyczny. Celem programu jest pogłębienie samoświadomości, utrzymanie motywacji do zdrowego stylu życia oraz świadome kształtowanie postaw sprzyjających zdrowiu.
Roczny program obejmuje 210 godzin dydaktycznych, realizowanych podczas 13 weekendowych zjazdów. Zajęcia łączą wiedzę z zakresu medycyny, psychologii oraz coachingu. Szczególny nacisk położony jest na praktykę – aż 50% zajęć poświęcono rzeczywistemu procesowi coachingowemu, zarówno w formie sesji indywidualnych, jak i grupowych.
Studia umożliwiają:
- analizę dotychczasowych nieskutecznych schematów działania,
- uporządkowanie różnych obszarów życia w oparciu o wartości i zdrowie,
- wypracowanie trwałych nawyków sprzyjających dobrostanowi psychicznemu i fizycznemu.
Absolwenci kierunku:
- opanują metodykę i techniki wykorzystywane w coachingu zdrowia,
- nabędą kompetencje do prowadzenia profesjonalnych procesów coachingowych,
- zyskają większą samoświadomość, pewność siebie oraz klarowność w wyznaczaniu celów osobistych i zawodowych,
- rozwiną swoją tożsamość coacha – lepiej poznają swoje talenty, wartości i styl pracy.
Opracowany program dostarcza konkretnych kwalifikacji do pracy z osobami potrzebującymi wsparcia psychicznego w kontekście realizowania celów zdrowotnych i terapeutycznych.
Studenci zapoznają się m.in. z następującymi zagadnieniami:
- Funkcjonowanie profesjonalnego coachingu – zasady, stowarzyszenia, kodeks Coacha, kształcenie, akredytacja, dylematy etyczne itp.
- Metodologia coachingu, techniki coachingowe, odpowiedzialność za proces i specyfika coachingu zdrowia.
- Praktyka dostępnych na całym świecie technik coachingowych. Każda osoba otrzyma opracowane narzędzia i będzie miała możliwość wielokrotnie je przećwiczyć.
- Fizjologia człowieka – jak działa mózg i jak współpracuje z rożnymi układami
- Psychologia zdrowia i potencjał psychologiczny człowieka.
- Psychologia Pozytywna w życiu Coacha i Coachee – teorie szczęścia i dobrostanu
- Psychologia zdrowego i obciążonego chorobą człowieka, w tym w depresji i wypaleniu.
- Coaching intuicyjny, well-being i neuronauka.
- Psychologia zdrowia – człowiek w procesie zmiany.
- Psychologia społeczna – człowiek w procesie grupowym.
- Świadomość emocji w coachingu. Perspektywa coacha i klienta.
- Psychobiologia i psychosomatyka w praktyce coacha zdrowia.
- Proces zakupowy usług Coachingu Zdrowia – marketing, digital marketing i sprzedaż.
Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów podyplomowych „Profesjonalny Coaching Zdrowia”, praktykowane przez specjalistów i ekspertów pracujących na co dzień z ludźmi, przyczynią się do realnej poprawy zdrowia publicznego.
Program ma potencjał nie tylko w zakresie profilaktyki i zapobiegania chorobom, lecz również jako skuteczne wsparcie terapeutyczne w przypadku chorób przewlekłych, gdzie kluczowe znaczenie ma osiąganie celów zdrowotnych oraz systematyczne stosowanie się do zaleceń lekarskich.
Uczestnictwo w studiach pozwoli także na wzmocnienie osobistego dobrostanu – zarówno psychicznego, jak i fizycznego – u samych słuchaczy, co stanowi istotny element profesjonalnego wspierania innych w procesie zdrowienia.
DLA KOGO
Program ten kierowany do:
- Osób, które chcą zdobyć wiedzę, doświadczenie oraz wykształcenie potwierdzone dyplomem w zakresie stosowania profesjonalnej metody Coachingu Zdrowia,
- Członków zespołu terapeutycznego (lekarz, pielęgniarka, dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta), którzy pragnął wykorzystywać metodę profesjonalnego coachingu w Ochronie Zdrowia
- Osób pracujących z ludźmi mających możliwość wpływu na zwiększenie motywacji do prowadzenie zdrowego stylu życia (nauczyciele, managerowie, prezesi)
- Osób, które chcą zmienić styl życia na zdrowy i potrzebują więcej motywacji.
- Osób doświadczonych chorobą, będących w procesie zdrowienia, które chcą zdobyć wiedzę i motywację do szybszego powrotu do zdrowia.
CEL
Celem studiów jest poszerzenie zarówno teoretycznej, jak i praktycznej wiedzy oraz zdobycie doświadczenia w pracy z metodą coachingu – narzędziem od lat z powodzeniem stosowanym na całym świecie. Program kładzie szczególny nacisk na specjalizację w obszarze Coachingu Zdrowia, łącząc zagadnienia z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego.
W trakcie studiów słuchacze:
- zdobędą kompleksową wiedzę na temat utrzymywania dobrostanu psychofizycznego,
- nauczą się stosować narzędzia coachingowe w praktyce indywidualnej i grupowej,
- rozwiną umiejętności komunikacyjne kluczowe w pracy z drugim człowiekiem.
Znaczenie programu wzmacniają dane dotyczące kondycji zdrowotnej społeczeństwa. Według najnowszego raportu Instytutu Psychologii PAN, aż 25% dorosłych Polaków spełnia kryteria depresji, a 66% doświadcza przewlekłego zmęczenia. Pomimo alarmujących statystyk, wiele osób unika profesjonalnej pomocy z powodu wstydu lub przekonania, że poradzą sobie samodzielnie.
W związku z tym profilaktyka chorób psychosomatycznych oraz wyposażenie specjalistów w skuteczne narzędzia wspierające potencjał psychiczny i fizyczny człowieka staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesności.
Tematyka studiów obejmuje również zagadnienia z zakresu efektywnej komunikacji i pracy z ludźmi. Odpowiednie przygotowanie w tym zakresie pozwala znacząco ograniczyć liczbę błędów, które utrudniają realizację celów zdrowotnych i terapeutycznych w relacjach zawodowych i prywatnych.
KADRA PEDAGOGICZNA
Edyta Wojtczak : kierownik studiów Profesjonalny Coaching Zdrowia. Magister edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, absolwentka pielęgniarstwa oraz podyplomowych studiów Profesjonalnego Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego, Zarządzania Marketingowego oraz certyfikowany trener biznesu. Certyfikowany konsultant Międzynarodowego Instytutu Systemowej Psychosomatycznej Terapii Recall Healing® / Totalna Biologia®. Dyplomowany trener Psychologii Pozytywnej w treningach/warsztatach umiejętności psychospołecznych na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Specjalistka w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia, metody coachingu zdrowia oraz wspierania procesu leczenia, edukacji i samoopieki w diabetologii. Projekt Manager i wieloletni opiekun merytoryczny Szkoły Edukacji Diabetologicznej dla pielęgniarek i położnych. Expert ds. edukacji zdrowotnej w firmie Abbott. Posiada ponad 20letnie doświadczenie pracy w marketingu zdrowotnym w wiodących koncernach farmaceutycznych: Novo Nordisk, Eli Lilly, Pfizer, Polpharma Biologics, Aptissen oraz Abbott Polska.
Od 2022 roku prowadzi projekt edukacyjny Akademię Doskonalenia w Diabetologii (Home – Akademia Doskonalenia w Diabetologii). Specjalizuje się w profilaktyce cukrzycy oraz opiece nad pacjentem z rozpoznanymi stanami zaburzeń wchłaniania glukozy, insulinoopornością i cukrzycą. Prowadzi warsztaty metodą coachingu zdrowia dla osób z cukrzycą i rodziców dzieci z cukrzycą.
Opracowała „Piramidę życia w zgodzie z cukrzycą”©, która pomaga zrozumieć etapy w realizacji nadrzędnego celu opieki diabetologicznej – zdrowia i życia w zgodzie ze sobą bez doświadczania jej późnych powikłań. Autor cyklu artykułów publikowanych na łamach magazynu DIABETYK pod nazwą „Piramida życia w zgodzie z cukrzycą” promujących wykorzystanie wiedzy w zakresie psychologii pozytywnej do codziennej motywacji na rzecz zdrowia.
Z pasją wykonuje zawód Coacha w obszarach coachingu: zdrowia i zdrowego stylu życia, osobistego/życiowego, umiejętności, budowania relacji oraz biznesowego i kariery. Realizuje autorskie programy rozwoju osobistego z wykorzystaniem metody profesjonalnego coachingu dla osób indywidualnych oraz grup i zespołów.
Prowadzi wiele szkoleń w zakresie działalności trenerskiej tj. negocjacje nastawione na WIN WIN, zarządzanie konfliktem, wypalenie życiowe i zawodowe, zarządzanie procesem sprzedaży od planowania marketingowego do zakupu.
W kręgu jej zainteresowań pozostaje marketing farmaceutyczny, filozofia KAIZEN, IKIGAI, psychologia pozytywna i rozwój osobisty, aromaterapia, taniec, bieganie, ćwiczenia siłowe i joga.
Zajęcia realizowane są przez wybitnych i znanych wykładowców akademickich, doświadczonych praktyków, ekspertów i specjalistów.
HARMONOGRAM REKRUTACJI NA ROK AKADEMICKI 2025/2026
- Termin uruchomienia studiów: październik 2025 r.
- Termin rozpoczęcia internetowej rejestracji: 15 lipca 2025 r.
- Ostatni dzień rejestracji w systemie : do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do dnia 11 września 2025 r.
- Rozmowy kwalifikacyjne on-line na MSTeams : 12 – 18 września 2025 r.
- Termin ogłoszenia wyników kwalifikacji: 19 września 2025 r. od godz. 14:00
- Planowany termin rozpoczęcia przyjmowania dokumentów:19 września 2025 r. Ostatni dzień składania dokumentów – do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do dnia 26 września 2025 do godz. 15:00
PROCEDURY REKRUTACJI
Na Studia Podyplomowe Profesjonalny Coaching Zdrowia przyjmowani są kandydaci z wykształceniem wyższym ( mgr), którzy zarejestrują się w IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) składając wymagane dokumenty ( skan dyplomu ukończenia studiów wyższych; list motywacyjny) oraz odbędą rozmowę kwalifikacyjną online. O przyjęciu decyduje kolejność złożenia dokumentów.
- Limit miejsc: 60 osób.
- Minimalna liczba słuchaczy: 30 osób
Zgłoszenia zawierające uchybienia formalne w postaci braku spełnienia warunków kwalifikacji zostaną odrzucone.
O wynikach kwalifikacji kandydaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym i na swoich kontach IRK.
LINK do IRK Start rekrutacji 15 VII 2025 r.
ZASADY PRZYJĘCIA NA STUDIA:
Osoby zakwalifikowane w terminie 7 dni kalendarzowych od daty kwalifikacji, zobowiązane są złożyć osobiście lub przesłać pocztą:
- podpisany formularz zgłoszeniowy – wygenerowany i wydrukowany z IRK;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z oryginałem do wglądu w celu potwierdzenia za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Uczelni albo kserokopię dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich poświadczoną przez notariusza;
- list motywacyjny;
- klauzula RODO.
Do dyplomu ukończenia studiów uzyskanego za granicą należy dołączyć jego tłumaczenie przysięgłe.
W przypadku innego nazwiska na dyplomie oraz dowodzie osobistym, kandydat zobowiązuje się przedstawić do wglądu dokument poświadczający zmianę nazwiska.
W przypadku braku wymaganych dokumentów, kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe może zostać poproszony o uzupełnienie braków w dokumentacji w ciągu 3 dni roboczych od dnia poinformowania kandydata o brakach.
Dokumenty należy dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą (z dopiskiem zawierającym nazwę studiów podyplomowych) na adres:
Centrum Kształcenia Podyplomowego UKSW
Warszawa 01-815
ul. Dewajtis 5, pok 99
Za dzień złożenia dokumentów w przypadku przesyłki pocztowej uważa się datę wpływu przesyłki do UKSW.
O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność prawidłowych zgłoszeń (dzień i godzina zgłoszenia).
W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy przeszli pozytywnie proces rekrutacji będzie większa od liczby miejsc przewidzianych na dane studia podyplomowe kandydaci zostaną wpisani na listę rezerwową.
Kandydaci z listy rezerwowej będą kolejno włączani na listę uczestników studiów podyplomowych danego programu, w przypadku zwolnienia miejsc przed rozpoczęciem studiów podyplomowych w ramach danej edycji studiów.
ORGANIZACJA STUDIÓW
Studia prowadzone są w trybie hybrydowym (stacjonarnie i on-line przez MS Teams, szczegółowy podział na tryb zjazdu stacjonarny i online zostanie opublikowany przed uruchomieniem studiów), zjazdy odbywają się w soboty i niedziele.
Zajęcia odbywają się na kampusie UKSW ul. Wóycickiego 1/3.
Słuchacz realizuje 210 godzin zajęć dydaktycznych objętych programem studiów w trakcie 2-semestralnego toku studiowania. Studia kończą się uzyskaniem przez słuchacza kwalifikacji potwierdzonych świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, ( 7 PRK).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest pozytywne zdanie egzaminu końcowego (test) oraz praca pisemna z opisem pracy metodą coachingową skupioną na profilaktyce zdrowia (case study)
PROGRAM STUDIÓW
Studia podyplomowe składają się z następujących modułów tematycznych, przewidzianych programem studiów:
1 | Wprowadzenie do Profesjonalnego Coachingu Zdrowia | |
2 | Metoda Profesjonalnego Coachingu | |
3 | Metoda Profesjonalnego Coachingu – superwizja i techniki coachingowe | |
4 | Medycyna – fizjologia człowieka | |
5 | Psychologia zdrowia – potencjał psychologiczny człowieka | |
6 | Psychologia zdrowia – potencjał psychologiczny człowieka (mindfullness, coaching intuicyjny) | |
7 | Psychologia pozytywna – psychologiczne teorie szczęścia i dobrostanu | |
8 | Zdrowie i dobrostan – aktywność fizyczna | |
9 | Zdrowie i dobrostan – zasady zdrowego żywienia | |
10 | Psychologia zdrowia – człowiek w procesie zmiany w życiu osobistym i zawodowym | |
11 | Psychologia zdrowia – zjawisko wypalenia i odporność psychiczna | |
12 | Psychologia społeczna – człowiek w procesie grupowym | |
13 | Psychologia pozytywna – rola emocji w życiu i w procesie coachingu. | |
14 | Psychologia pozytywna – zasady skutecznego działania | |
15 | Marketing usług profesjonalnego coachingu zdrowia | |
16 | Proces zakupowy usług profesjonalnego coachingu zdrowia |
HARMONOGRAM ZJAZDÓW
2025 r. : 4-5 X; 18-19 X; 8-9 XI; 22-23 XI; 13-14 XII;
2026 r.: 10-11 I; 24-25 I; 7-8 II; 21-22 II; 28 II-1 III; 7-8 III; 25-26 IV; 30-31 V;
Harmonogram przed rozpoczęciem zajęć może ulec drobnym modyfikacjom.
OPŁATY
Studia są płatne. Czesne w roku akademickim 2025/2026 wynosi: 8 000 zł za cały rok(4 000 zł za semestr) .
Opłaty dokonuje się na indywidualny numer rachunku bankowego, który otrzymuje się podczas zawarcia z Uczelnią umowy o warunkach odpłatnościach za studia podyplomowe.
Możliwości regulowania należności:
a) opłata jednorazowa z góry za cały rok
b) w dwóch ratach semestralnych
Kontakt
Jednostka organizacyjna studiów
Centrum Kształcenia Podyplomowego UKSW
e-mail: ckp@uksw.edu.pl
Adres
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Centrum Kształcenia Podyplomowego
ul. Dewajtis 5 , pokój 99
01-815 Warszawa