Studia podyplomowe Lean Lider w Ochronie Zdrowia to zaawansowany program edukacyjny, skupiający się na zastosowaniu zasad Lean Management w kontekście sektora ochrony zdrowia. W trakcie studiów uczestnicy zdobywają kompleksową wiedzę na temat strategii Lean, doskonalenia procesów oraz zarządzania jakością, specjalnie dostosowaną do specyfiki branży medycznej.
Studia te skupiają się na praktycznych narzędziach i strategiach, które pozwalają uczestnikom na skuteczne wdrażanie metod Lean w różnorodnych obszarach działalności służby zdrowia, takich jak zarządzanie przepływem pacjentów, optymalizacja procesów diagnostycznych czy usprawnienie zarządzania zapasami i zasobami ludzkimi.
Dzięki temu programowi absolwenci uzyskują nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także praktyczne umiejętności niezbędne do efektywnego zarządzania i doskonalenia procesów w sektorze opieki zdrowotnej, co przekłada się na podniesienie standardów usług medycznych oraz poprawę efektywności działania placówek medycznych.
Nabyta wiedza zostanie potwierdzona w procesie walidacji i certyfikacji w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji właściwej dla Ministerstwa Zdrowia w zakresie „Zarządzanie procesami i zespołami w sektora ochrony zdrowia z wykorzystaniem metodyki Lean management- Poziom Lean Inspirator i Lean Lider”.
DLA KOGO
Program ten kierowany jest do profesjonalistów i liderów działających w obszarze ochrony zdrowia, w tym zarówno lekarzy, pielęgniarki, jak i menedżerów służby zdrowia. Grupa docelowa obejmuje także osoby zainteresowane doskonaleniem efektywności operacyjnej oraz poprawą jakości usług medycznych w organizacjach związanych z systemem ochrony zdrowia.
CEL
Celem studiów jest przygotowanie słuchacza do wykorzystania metodologii Lean Management w sektorze ochrony zdrowia. Słuchacz uzyska wszechstronną wiedzę w zakresie zarządzania organizacją w sektorze ochrony zdrowia zgodnie z filozofią Lean Management. Zgodnie z tą filozofią słuchacz uzyska wiedzę o możliwości wykorzystania narzędzi Lean Management i ich skutecznego wdrożenia. Ponadto rozwinie umiejętności praktyczne niezbędne we wdrażaniu narzędzi i ich wpływu na organizację.
KADRA PEDAGOGICZNA
Grzegorz Koczor: kierownik studiów Lean Lider w Ochronie Zdrowia, CEO Lean w medycynie sp. z o.o. Lean Healthcare Master Trainer, twórca marki Lean w Medycynie Ukończył studia z zakresu zarządzania projektami oraz z biotechnologii. Kompetencje menedżerskie zdobywał podczas studiów podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia oraz MBA w Ochronie Zdrowia . Jest ekspertem oraz coachem specjalizującym się w zagadnieniach z obszaru przywództwa i metodyki Lean w ochronie zdrowia. Od kilku lat pomaga przedsiębiorstwom przejść na wyższy poziom zarządzania. Zasłynął jako inicjator rozwiązań biznesowych podnoszących efektywność i innowacyjność firm, opartych na indywidualnym podejściu do ich strategii. Prowadzi warsztaty rozwoju dla managerów przedsiębiorstw medycznych. Mentor I trener w zakresie certyfikacji lean Healthcare Master. Współtwórca brandu Konferencyjnego „Jakość i Lean w medycynie”. Wykładowca na studiach MBA w tematyce ochronie zdrowia oraz Zdrowia Publicznego.. Autore licznych publikacji w tym książki pt. „Lean w medycynie”. Od grudnia 2024 r. egzaminator w ramach kwalifikacji zwawodowej w ramach Zintegorwanego Systemu Kwalifikacji “Zarządzanie procesami I zespołami sektora ochrony zdrowia z wykorzystaniem metodyki Lean management- Poziom Lean Inspirator/Lider I Ekspert.
Zajęcia prowadzone przez specjalistów posiadających szeroką, praktyczną i ugruntowaną wiedzę z zakresu Lean Managementu.
HARMONOGRAM REKRUTACJI NA ROK AKADEMICKI 2025/2026
- Termin uruchomienia studiów: październik 2025 r.
- Termin rozpoczęcia internetowej rejestracji: 15 lipca 2025 r.
- Ostatni dzień rejestracji w systemie : do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do dnia 18 września 2025 r.
- Termin ogłoszenia wyników kwalifikacji: 25 września 2025 r. od godz. 13:00
- Planowany termin rozpoczęcia przyjmowania dokumentów:26 września 2025 r.
- Ostatni dzień składania dokumentów – do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do dnia 3 października 2025 do godz. 15:00
PROCEDURY REKRUTACJI
Na Studia Podyplomowe Lean Lider w Ochronie Zdrowia przyjmowani są kandydaci z wykształceniem wyższym (mgr), którzy są pracownikami podmiotów sektora ochrony zdrowia lub są pracownikami instytucji systemu ochrony zdrowia i którzy zarejestrują się w IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) składając wymagane dokumenty ( skan dyplomu ukończenia studiów wyższych; CV w języku polskim (uwzględniające przebieg zatrudnienia wraz ze wskazaniem miejsca i daty zatrudnienia oraz zajmowane stanowiska); zaświadczenie z miejsca pracy potwierdzające zatrudnienie w podmiocie sektora ochrony zdrowia lub instytucjach systemu ochrony zdrowia; klauzula RODO). O przyjęciu decyduje kolejność złożenia dokumentów.
- Limit miejsc: 30 osób.
- Minimalna liczba słuchaczy: 20 osób
Zgłoszenia zawierające uchybienia formalne w postaci braku spełnienia warunków kwalifikacji zostaną odrzucone.
O wynikach kwalifikacji kandydaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym i na swoich kontach IRK.
Link do IRK Start rekrutacji 15 VII 2025
ZASADY PRZYJĘCIA NA STUDIA
Osoby zakwalifikowane w terminie 7 dni kalendarzowych od daty kwalifikacji, zobowiązane są złożyć osobiście lub przesłać pocztą:
- podpisany formularz zgłoszeniowy – wygenerowany i wydrukowany z IRK;
- zaświadczenie pracodawcy potwierdzające spełnienie warunku zatrudnienia w sektorze ochrony zdrowia lub instytucji ochrony zdrowia;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z oryginałem do wglądu w celu potwierdzenia za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Uczelni albo kserokopię dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich poświadczoną przez notariusza;
- CV w języku polskim (uwzględniające przebieg zatrudnienia, wraz ze wskazaniem miejsca i daty zatrudnienia oraz zajmowane stanowiska);
- klauzula RODO.
Do dyplomu ukończenia studiów uzyskanego za granicą należy dołączyć jego tłumaczenie przysięgłe.
W przypadku innego nazwiska na dyplomie oraz dowodzie osobistym, kandydat zobowiązuje się przedstawić do wglądu dokument poświadczający zmianę nazwiska.
W przypadku braku wymaganych dokumentów, kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe może zostać poproszony o uzupełnienie braków w dokumentacji w ciągu 3 dni roboczych od dnia poinformowania kandydata o brakach.
Dokumenty należy dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą (z dopiskiem zawierającym nazwę studiów podyplomowych) na adres:
Centrum Kształcenia Podyplomowego UKSW
Warszawa 01-815
ul. Dewajtis 5, pok 99
Za dzień złożenia dokumentów w przypadku przesyłki pocztowej uważa się datę wpływu przesyłki do UKSW.
O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność prawidłowych zgłoszeń (dzień i godzina zgłoszenia).
W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy przeszli pozytywnie proces rekrutacji będzie większa od liczby miejsc przewidzianych na dane studia podyplomowe kandydaci zostaną wpisani na listę rezerwową.
Kandydaci z listy rezerwowej będą kolejno włączani na listę uczestników studiów podyplomowych danego programu, w przypadku zwolnienia miejsc przed rozpoczęciem studiów podyplomowych w ramach danej edycji studiów.
ORGANIZACJA STUDIÓW
Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym, (zjazdy odbywają się w soboty i niedziele) średnio dwa razy w miesiącu zjazd weekendowy.
Zajęcia odbywają się na kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym .
Słuchacz realizuje 152 godziny zajęć dydaktycznych objętych programem studiów w trakcie 2-semestralnego toku studiowania. Studia kończą się uzyskaniem przez słuchacza kwalifikacji potwierdzonych świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, ( 7 PRK) oraz przystąpieniem do egzaminu Certyfikatu Zarządzania procesami i zespołami w sektorze ochrony zdrowia z wykorzystaniem metodyki Lean Management – Poziom Lean Lider, zgodnie z obowiązującą procedurą w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest pozytywne zdanie egzaminu końcowego (test + obrona projektu (indywidualna) z podsumowaniem) Warunkiem otrzymania Certyfikatu Zarządzania procesami i zespołami w sektorze ochrony zdrowia z wykorzystaniem metodyki Lean Management – Poziom Lean Lider będzie zdanie egzaminu certyfikującego.
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów obejmuje następujące przedmioty:
1. ZARZĄDZANIE PROCESAMI W ORGANIZACJI – WPROWADZENIE
2. LEAN MANAGEMENT – WPROWADZENIE I POJĘCIA PODSTAWOWE
3. SPOSOBY ZARZĄDZANIA I ICH WPŁYW NA ORGANIZACJĘ
4. ZARZĄDZANIE ZMIANĄ W ORGANIZACJACH OCHRONY ZDROWIA
5. ZARZĄDZANIE WIZUALNE
6. METODA 6S
7. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW W ORGANIZACJI
8. LIDER W ZESPOLE
9. WSKAŹNIKI W ORGANIZACJI
10. NARZĘDZIA ZARZĄDZANIA ZESPOŁEM
11. NARZĘDZIA ZARZĄDZANIA PORCESEM
12. LIDER EFEKTYWNEGO ZESPOŁU
13. SPOSOBY DOSKONALENIA I STANDARYZACJI PROCESÓW
HARMONOGRAM ZJAZDÓW
2025 r. : 18-19 X; 15-16 XI; 6-7 XII;
2026 r.: 16-17 I; 21-22 II; 28-29 III; 18-19 IV; 25-26 IV; 9-10 V;
Harmonogram przed rozpoczęciem zajęć może ulec drobnym modyfikacjom.
OPŁATY
Studia są płatne. Czesne w roku akademickim 2025/2026 wynosi: 14 500 zł za cały rok(7 250 zł za semestr) Opłaty dokonuje się na indywidualny numer rachunku bankowego, który otrzymuje się podczas zawarcia z Uczelnią umowy o warunkach odpłatnościach za studia podyplomowe.
Możliwości regulowania należności:
a) opłata jednorazowa z góry za cały rok
b) w dwóch ratach semestralnych
Kontakt
Jednostka organizacyjna studiów
Centrum Kształcenia Podyplomowego UKSW; e-mail: ckp@uksw.edu.pl
Adres
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Centrum Kształcenia Podyplomowego
ul. Dewajtis 5 , pokój 99; 01-815 Warszawa